Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Kustība BIO CIKLS: Lai no sīpola mizām top elektrība!

Foto: CleanLiving Trade

Ar bioloģiski noārdāmo atkritumu Vērtības kapsulas izveidi, atkritumu šķirošanas meistarklasi un ielu mākslas performanci trešdien, 2023. gada 25. oktobrī, Saldū tika atklāta kustība BIO CIKLS, kuras ietvaros dažādos Latvijas reģionos noritēs aktivitātes ērtas bio atkritumu šķirošanas uzsākšanai. Kustību uzsāk Latvijas Pašvaldību savienība, Liepājas RAS, ZAAO, CleanLiving, CleanR, vairākas pašvaldības, atkritumu apsaimniekotāji un namu apsaimniekotāji, lai veicinātu sabiedrības informētību un iesaisti bio atkritumu šķirošanā.

Šobrīd vairāk nekā 40% no sadzīves atkritumiem veido tieši bio atkritumi, par kuriem, tos nešķirojot, iedzīvotāji maksā pilnu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu, lai gan atšķirotu bio atkritumu izvešanas maksa ir par 20% mazāka. Plānots, ka no nākamā gada tā būs par 40% mazāka nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošana.

“Saskaņā ar Eiropas Komisijas izvirzīto mērķi dalībvalstis, tai skaitā Latvija, 2035. gadā poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no visiem atkritumiem. Izmetot bio atkritumu sadzīves atkritumu konteinerā, tos visus kopā apglabā poligonos, radot nopietnu vides piesārņojumu un palielinot atkritumu kalnu, kas jau ir nopietns izaicinājums visā Eiropā. Savukārt, atšķirojot bio atkritumus, mēs varam tos pārstrādāt jaunā resursā – gan dabasgāzē, gan augsnes mēslojumā, vienlaikus samazinot savas izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, veidojot savu zemi tīrāku un virzoties tuvāk minētā mērķa sasniegšanai. Šīs dienas rīcības būs pamats nākotnes labākiem ieradumiem, ko apliecina arī Ziemeļvalstu pieredze – soli pa solim nostiprinot videi un mums pašiem vērtīgākus ieradumus,” uzsver Latvijas Pašvaldību Savienības padomniece Sniedze Sproģe.

Pasaules prakse un arī pērn Rīgā īstenotais pilotprojekts #biovaig ir pierādījuši saprotamas informācijas pieejamības un sistēmas ērtuma nozīmīgumu un ietekmi uz rezultātu. Kustības BIO CIKLS uzdevums ir bio atkritumu šķirošanas labo praksi attīstīt arī pārējā Latvijas teritorijā, veicinot iedzīvotāju iesaisti un informētību par to.

“Projekts BIO CIKLS simbolizē bio atkritumu atjaunojamību un iespēju tos izmantot kā resursu. Nereti cilvēki uzskata, ka bio atkritumu šķirošana ir nepatīkama, netīra un smirdīga, tādēļ ar apjomīgu pilotprojektu mēs vēlamies parādīt, ka to var darīt arī ērti un komfortabli, turklāt sasniedzot augstus kvalitātes un apjoma rādītājus. BIO CIKLS pilotprojektā testēsim kompostējamos bioplastmasas maisiņus kombinācijā ar ventilējamiem konteineriem, kas ievērojami uzlabo higiēnu un samazina smakas mājsaimniecību virtuvēs.  Mēs ticam, ka ar šo projektu mēs kopā varam padarīt Latviju tīrāku un zaļāku, turklāt ļoti ērtā veidā,” skaidro kustības  BIO CIKLS aizsācēja un CleanLiving vadītāja Zanda Briķe.

Atkritumu apsaimniekotāja CleanR darbinieki ikdienā novēro to, ka iedzīvotāji nereti bio konteinerā izmet neatbilstošu saturu. Bio atkritumos var mest ēdiena pārpalikumus bez iepakojuma, piemēram, augļu un dārzeņu atgriezumus, graudaugus un to izstrādājumus, cietos piena produktus, olu čaumalas; kafijas vai tējas biezumus. Bio atkritumi ir arī telpaugi, novītuši ziedi un nelieli dārza atkritumi. Savukārt bio atkritumos nevar mest ēdienu plastmasas iepakojumā, šķidrumus, piemēram, pienu vai zupu, dzīvnieku pakaišus, smiltis, šķembas, sveces, tūjas u.c.

“Ņemot vērā, ka jebkuras pārmaiņas un jauni ieradumi prasa laiku, ir atbalstāms ikviens projekts, kas palīdz iedzīvotājiem izprast bio atkritumu šķirošanas nepieciešamību un mainīt savus paradumus. Kas vienam ir atkritumi, citam – tālāk izmantojams resurss. Ceram, ka šo vēstījumu kopā ar CleanLiving spēsim nodot ikvienam iedzīvotājam, lai rezultātā bio atkritumus varētu izmantot siltuma, gāzes ražošanai vai kompostam, vienlaikus mazinot poligonā aprakto atkritumu daudzumu un iedzīvotāju rēķinu,” saka CleanR Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.

Starts Saldū – improvizēta māksla un ābola ieguldījums

Stiprie Kurzemes vēji nebija šķērslis krietnam Saldus iedzīvotāju pulkam, lai trešdienas vakarā pēc dienas darbiem pulcētos pie savas mājas Nākotnes ielas kvartālā un oficiāli atklātu kustības BIO CIKLS sākumu. Starta signālu bio atkritumu šķirošanai deva Saldus novada domes priekšsēdētājs Māris Zusts. Savukārt Liepājas RAS vadītājs Normunds Niedols atklāja, kāda vērtība slēpjas sīpolu mizās un sapuvušos ābolos, kas pēc pārstrādes poligonā spēj radīt elektrību.

Lai uzskatāmi parādītu BIO CIKLA būtību, kā laika un kompostēšanās procesa rezultātā var pieaugt pārtikas atkritumu vērtība, kustības aizsācēja Zanda Briķe kopā ar klātesošajiem iekapsulēja bio atkritumus, kas Liepājas RAS pārstrādes tuneļos pārtaps augsnes mēslojumā un, jau noslēdzot projektu, tajā varēs audzēt jaunus sīpolus, rozes vai jebko citu.

Lai viss dzirdētais nebūtu vien teorija, ikvienam bija iespēja piedalīties vides aktīvistes Ilzes Kļavas organizētajā šķirošanas meistarklasē, lai iedzīvotāji jau pārliecinoši ienestu šķirošanu savās mājās kā neatņemamu sastāvdaļu. Redzot, kā sākotnēji pārpildītajā sadzīves atkritumu konteinerā pēc šķirošanas palikuši vien daži atkritumi spaiņa apakšā, bet viss pārējais saturs sašķirots konteineros, par kuru izvešanu nav jāmaksā vai jāmaksā krietni mazāk, iedzīvotāju motivācija nostiprinājās.

Rudenīgo pievakares krēslu iekrāsoja rosība caur ielu mākslas zīmējumiem par bio atkritumu cikliskumu. Šīs mākslas performances izpildīja Saldus Bērnu un jauniešu centra Improvizācijas teātra dalībnieki kopā ar mazajiem pilotprojekta mājas iemītniekiem.

Pasākuma laikā Saldus pilotprojekta dalībnieki saņēma bezmaksas speciāli izstrādātos mājsaimniecības komplektus, ventilējamu grozu un kompostējamus bio maisiņus, kas savu vērtīgumu bio atkritumu šķirošanas kvalitātes un kvantitātes nodrošināšanā pierādījuši tādās valstīs kā Itālija, Norvēģija, Dānija, Francija utt., kur vairākās pilsētās tos saviem iedzīvotājiem dotē pašvaldības, pretī saņemot augstu šķirošanas kultūru.

Kustības BIO CIKLS aktivitātes Latvijas reģionos

Bio atkritumu ceļa sākuma punkts ir mūsu katra virtuve, tāpēc kustības centrālā aktivitāte ir pilotprojekts, kurā piedalās ap 5000 iedzīvotāju, aptverot Liepājas, Grobiņas, Saldus, Cēsu un Ropažu novada iedzīvotājus. Būtiski atzīmēt, ka pilotprojektā piedalās arī vairāki katra reģiona biroji un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, kas ikdienā rada lielu bio atkritumu apjomu. Pilotprojekta ietvaros tiks testēta un salīdzināta gan bio atkritumu šķirošana, iedodot cilvēkam gatavu, ērtu risinājumu, izmantojot bio noārdāmos maisiņus, gan arī uzliekot šķirošanu kā pienākumu bez atbalsta mehānismu nodrošināšanas. Galvenais pilotprojekta mērķis ir saprast, vai un kāda sistēmas ērtumam ir ietekme uz savāktās bio atkritumu masas apjomu un kvalitāti, kas ir kritiski svarīgi faktori, lai bio atkritumus varētu izmantot jaunu resursu radīšanai. Tieši kvalitāte un apjoms ir arī galvenā problēma, ar ko šobrīd saskārušies ar atkritumu pārstrādi saistītie uzņēmumi.

Kustības ietvaros plānoto aktivitāšu mērķis ir piesaistīt sabiedrības uzmanību bio atkritumu šķirošanai un tās ieguvumiem, iemācīt šķirošanas principus. Piemēram, dažādās Latvijas vietās notiks ielu mākslas performances mākslas skolu audzēkņu izpildījumā, ekspertu diskusijas par šķirošanas problēmjautājumiem un risinājumiem, Vērtību kapsulas radīšana, morfoloģisko datu atspoguļojums utt.

Bio atkritumu šķirošana no nākamā gada ir obligāta visā Eiropas Savienībā. Vai Latvijā to ieviesīsim kā formālu pienākumu vai veidosim kā ērtu veidu samazināt savu ietekmi uz vidi, turklāt samazinot arī iedzīvotāju izdevumus?

CleanLiving Trade