Iesaistot studentus un arhitektus, Rīgas enerģētikas aģentūra šonedēļ sākusi priekšizpēti un sagatavošanās darbus pirmajam aprites ekonomikas principos balstītam būvniecības projektam - piecu stāvu namam Ziepju ielā.
Aprites ekonomika paredz resursu atkārtotu izmantošanu, lai tie tiktu lietoti maksimāli ilgi, pirms kļūst par neizmantojamiem atkritumiem. Tādā veidā tiek pagarināts materiālu dzīves cikls, ļaujot samazināt dabas resursu ieguvi. Turklāt radīto atkritumu apjoms tiek samazināts līdz minimumam, tajā skaitā arī emisiju apjoms gaisā un ūdenī.
Rīgas Tehniskā universitātes Arhitektūras fakultātes 3. kursa studenti “NOMAD architects” arhitektu vadībā šonedēļ veica ēkā esošo materiālu auditu. Tas nepieciešams, lai noskaidrotu, kāda veida, cik daudz un kādas kvalitātes materiāli ir pieejami pārbūvējamajā ēkā un kā tie varētu tikt izmantoti atkārtoti. Priekšizpētei ir četras darbu grupas: arhitektoniskā priekšizpēte, inženiersistēmu priekšizpēte, iepirkuma kritēriju sagatavošana un dialogs ar sabiedrību. Materiālu audits ir daļa no arhitektoniskās priekšizpētes darbiem.
Izvēlētais būvniecības objekts ir piecu stāvu nams Ziepju ielā 11, kas kopš 1970. gada kalpoja par dienesta viesnīcu trolejbusu parka darbiniekiem. Vēlāk ēka lietota kā dažādu sociālo grupu kopdzīvojamā māja. Kopš 2018. gada ēka ir neapdzīvota, tai atslēgtas komunikācijas, aiznagloti logi. Pēc pārbūves tajā būs ierīkoti pašvaldības īres dzīvokļi (t.sk., lielāki dzīvokļi daudzbērnu ģimenēm) un divi dienas aprūpes centri.
Projektā tiks iekļauti dažādi aprites ekonomikas risinājumi ar mērķi pārbaudīt, cik ērti vai sarežģīti ir tos īstenot un saprast, kur ir nepieciešamas normatīvā regulējuma izmaiņas un infrastruktūras vai pakalpojumu attīstība. Tāpat arī tiks nodrošināta sabiedrības iesaiste un atvērts dialogs ar būvniecības tirgus dalībniekiem. Pilotprojekta norise tiks analizēta, lai aprites ekonomikas risinājumus ieviestu kā rutīnu pašvaldības būvniecības darbos.
Ēkas Ziepju ielā 11 pārbūve pēc aprites ekonomikas principiem sākta URGE projekta gaitā sadarbībā ar SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” un ir daļa no Integrēta rīcības plāna pārejai uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā Rīgas pašvaldībā.
“Pāreja uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā “URGE”” ir Eiropas Savienības starpreģionu sadarbības programmas URBACT III 2014.-2020. gadam projekts. Tā mērķis ir izstrādāt integrētu rīcības plānu pārejai uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā Rīgas pilsētas pašvaldībā. Vairāk informācijas par projektu: https://urbact.eu/urge
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, tālrunis: 26007509, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.