Foto: Valsts prezidenta kanceleja
Šī gada 13.februārī Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) Rīgas pilī tikās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, lai kopīgi pārrunātu pašvaldībās aktuālos jautājumus.
Valsts prezidents pateicās visiem Latvijas pašvaldību vadītājiem par līdzšinējo sadarbību un pauda apņēmību turpināt darba vizītes visās Latvijas pašvaldībās pēc pašvaldību vēlēšanām, kas šogad notiks 7. jūnijā. Tikšanās laikā puses pārrunāja arī plašu jautājumu loku, tostarp pašvaldību budžeta un finanšu, valsts iekšējās un ārējās drošības, ceļu infrastruktūras un izglītības jautājumus. Viena no diskusijām bija veltīta birokrātijas sloga, īpaši būvniecībā, mazināšanas risinājumiem pašvaldībās.
Tikšanās laikā LPS priekšsēdis Gints Kaminskis akcentēja galvenos izaicinājumus. Lai arī pašvaldības līdz februāra vidum būs apstiprinājušas budžetus un ir redzama zināma stabilitāte, tomēr šogad mazāks ieguldījums būs tieši attīstības jomā. Pēdējos trīs gadus pašvaldības veidojušas budžetus taupības zīmē, kas nav risinājums ilgtermiņā un ir jāvirzās tomēr attīstības virzienā. Šogad arī jāturpina darbs pie jaunā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda, kurā viennozīmīgi vajadzīga valsts līdzdalība. Sarunā kā būtiskāko izglītības jomā G.Kaminskis uzsvēra finansējumu Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātajam pedagogu atalgojuma finansēšanas modelim Programma skolā. To iespējams ieviest tikai tādā gadījumā, ja ir paredzēts nepieciešamais finansējums pilnā apmērā un visā Latvijā. Turklāt nekavējoties vajadzīga skaidrība, lai pašvaldības varētu sagatavoties jaunā modeļa pilnvērtīgai ieviešanai.
Vienlaikus LPS priekšsēdis aktualizēja drošības iestāžu informācijas aprites jautājumu priekšvēlēšanu laikā, kad publiski paustajai informācijai par pašvaldību deputātiem un deputātu kandidātiem ir jābūt pamatotai, un īpaši izsvērtai. Kamēr kriminālprocesa ietvaros nav pieņemti gala lēmumi par konkrētām personām, vēlēšanu laikā plašsaziņas līdzekļos nepamatoti izplatīta informācija var nesamērīgi un neatgriezeniski kaitēt reputācijai, kā arī būtiski ietekmēt sabiedrības viedokli un vēlēšanu rezultātus.
Kā būtiski jautājumu pašvaldību vadītāji aktualizēja iekšējo un ārējo drošību, īpaši uzsverot izaicinājumus, kas saistīti ar patvertnēm un ar to saistītajiem normatīvajiem aktiem. Tāpat joprojām svarīga ir agrīnās brīdināšanas sistēma jeb šūnu apraide, pašvaldību civilo aizsardzību komisiju darbība un sadarbība ar valsts institūcijām, atbalsts Austrumu pierobežas pašvaldībām u.c. Šī gada 28.februārī LPS jau trešo gadu kopā ar Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federāciju un Rīgas Domi rīkos drošības jautājumiem veltītu pasākumu Pašvaldības iekšējā drošība – sadarbība ar valsti un privāto sektoru, kurā izskatīs arī minētās tēmas.
Visbeidzot diskusijas rezultātā puses bija vienisprātis, ka viens no galvenajiem stūrakmeņiem sekmīgākam, efektīvākam darbam un birokrātijas mazināšanai ir savstarpējā uzticēšanās un sadarbība, kas vērsta uz izaugsmi.